wahlgrenis.cz



 WAHLGRENIS        

 

...veci mezi nebem a zemi...




     REGISTRACE       Přihlášení

Posílám Vám svoje dílo - Větrníky Kelímkáče - vytvořené z obalů od mléčných výrobků


Dobrý den paní Wahlgrenis,
úvodem Vás zdravím.
Jsou prázdniny, spousta lidí se taky věnuje hlídáním vnoučků, tak mne napadlo poslat i Vám svoje dílo - Větrníky Kelímkáče - vytvořené z obalů od mléčných výrobků.
Vytvořila jsem dva druhy.
První vznikly díky kelímkům ve tvaru vajíčka od Jogurtu s překvapením, který byl prodáván jen dvakrát v roce - kolem jarních a vánočních svátků.
Letos však zmíněný produkt v prodeji nebyl, proto jsem se pokusila vytvořit větrníky nové, z dostupných kelímků.
Pokud se řetězci Ahold. podaří sjednat smlouvu, mohly by se zmíněné jogurty v předvánoční době prodávat.
Postavičky z těchto kelímků se snadněji vyrábějí a je možné je umístit do těžšího, stabilního květináče i ven na okno.



Větší větrníci jsou pracnější a lze je umístit na záhonek.
Před činžovním domem máme hrad, který postavili dva pánové - kamarádi v době kolem let 1958 - 1960.
K hradu sázím nějaké květiny a letos jsem přidala i větrníky.




Asi před 2 lety se pod hrad nastěhoval i nějaký "šlechtic" krtek a má někdy i pracovní dny.
Některé dospělé lidi a hlavně děti tyto postavičky zaujaly.
Pokud se někdo rozhodne si jich taky vyrobit, snad se mi podaří někde vidět alespoň fotografii větrníků od jiných tvůrců.

Přidávám návod:
VĚTRNÍCI KELÍMKÁČI

Na jednoho kelímkáče potřebujeme:

1.
1 a 1/2 ks obalu ve tvaru vajíčka z Jogurtu s překvapením (prodávají jej dvakrát ročně v jistém obchodním řetězci). Z druhého kusu použijeme kterýkoliv díl jako klobouk. Jeden kus vajíčka nám postačí, pokud na klobouk použijeme jiný malý kelímek o průměru asi 7 - 7,5 cm.

2.
Na ruce 2 ks malých kelímků např. od mléčné rýže, v nichž byla marmeláda. Kelímky si předem upravíme: pevnými nůžkami odstřihneme plast tak, aby po obvodu kelímku zůstal malý okraj (asi 2 - 2,5 mm). Potom nůžkami z manikúry opatrně vystřihneme v ploché části kód s nápisem, až po číslici 8, kterou můžeme seškrábnout.

3.
Na spodní díl použijeme kelímek:
Pro kluka - nejlépe takový, ze kterého jde odstranit fóliový obal, takže je bílý. Zároveň by měl mít pevné dno. Pro holku - použijeme širší kelímek jako sukni, může být i vyšší (dlouhá sukně). Do obou druhů kelímků si předem uprostřed dna propálíme drátem otvor o málo větší, než je průměr drátu, na který bude větrník navlečen. Tímto otvorem vede drát do vrcholu vajíčka (trupu) a postavička se může otáčet.

4.
Pevné nůžky.

5.
Nůžky špičaté, z manikúry.

6.
Obyčejná měkká tužka č. 1 (aby psala na plast).

7.
Tenký lihový fix na označení bodů, kde budeme propalovat dírky a otvory.

8.
Malý kousek drátu ze sušáku na propálení otvoru na dně kelímku. Měl by být krátký, aby se brzy nahřál a na jednom konci zahnutý, aby se lépe držel v kleštích.

9.
Drátek na propalování dírek pro obalovaný drátek. Drátek může být např. ze spony z dřevěné bedýnky na ovoce. Narovnat jej a jeden konec zatočit, aby se lépe držel kleštěmi. Otvory a dírky propalujeme, aby se kelímek nerozlomil.

10.
Malé špičaté kleště vroubkované - na uchopení drátku.

11.
Kleště štípačky - na uštípnutí obalovaného drátku.

12.
Drátek obalovaný plastem.

13.
Zapalovač nebo svíčku na nahřívání drátku.

14.
Drát např. ze starého sušáku na prádlo, nařezat o málo delší, než je délka od "krku" po "nohy" + navíc délky, jak hluboko bude drát zapíchnutý v hlíně květináče, nebo na záhonu.

15.
Pilka na železo na uřezání drátu.

16.
Pilník - jemný na zaoblení obou konců drátu (aby se ve špici vajíčka nevytvořila díra při otáčení větrníku).

17.
Štětec jemný.

18.
Tónovací barvy tekuté na malování stěn.

19.
Lak bezbarvý tekutý, osvědčilo se mi smíchat malé množství tónovací barvy s lakem.

20.
Lak bezbarvý lesklý ve spreji.

21.
Bílá barva matná - potištěný kelímek nejprve natřít a nechat zaschnout.

22. (Případně)
Malé kelímky od jednorázových smetan do kávy - pro namíchání barviček.

23.
Sádra - pro výstavku vytvořit stojánek. Do kelímku s výrazně menším dnem a širším vrchem. Po otočení kelímku je stabilnější základna. Po zatvrdnutí sádry vyvrtáme otvor pro drát, na kterém bude větrník vystaven. Stojánek se může použít i pro konečné lakování sprejem.

24.
Pro malého sněhuláčka, který je určen k dekoraci v místnosti je potřeba:
1 a 1/2 vajíčka
kelímek od malé paštiky
na ruce - 2 uzávěry z tuby (kondenz. mléko)
na koště kousek okraje z hnědého kelímku.
Na jedné straně několikrát nastřihneme a na druhé straně nahřejeme a vytvarujeme tak, abychom koště dali do otvoru vypáleného v "ruce". Přivážeme silnější nit do klobouku a zavěsíme háčkem třeba na žaluzii v okně.

POSTUP:
1.
Hlava - připojení k trupu. Do kelímku určeného jako "hlava" na dně propálíme 4 dírky ve tvaru čtverce, ve vzdálenosti asi 1,7 - 1,8 cm tak, aby jimi prošel obalovaný drátek a nepoškodil se. Stejně propálíme i dírky do vrcholu vajíčka. Dvěma dírkami provlečeme drátek z "hlavy" do "trupu" a tam jej několikrát zatočíme, stejně postupujeme u dalších dvou dírek. Zbylé konečky drátku uštípneme a drátek vevnitř přitiskneme ke stěně vajíčka.

2.
Ruce - připevnění. Ruce pro větrník by měly být roztažené. Vystřižená strana je vpředu, vzadu je strana zaoblenější. Tužkou si naznačíme, kde bude ruka a fixem uděláme tečky na trupu - nahoře, dole a vzadu a zároveň ve stejných místech i v kelímku ruky - těsně nad okrajem. Kelímek odděláme a směrem do středu nakresleného tvaru "ruky" uděláme u každého bodu další body fixem ve vzdálenosti 4 - 5 mm. Přes okraj kelímku "ruky" provlékneme drátky a od shora je provlékneme postupně i do trupu. Vevnitř drátky zatočíme - lépe je první "usadit" zadní stranu, potom horní a spodní stranu "ruky". Stejně připevníme druhou "ruku". Zaštípneme přebytečné drátky.

3.
Připevnění klobouku. Přiložíme kelímek, který bude jako klobouk a fixem naznačíme 3 až 4 body do okraje klobouku a zároveň ve stejných místech i do okraje "hlavy" zespodu. U klobouku většího průměru než je průměr "hlavy" je lépe klobouk připevnit 4 body.

4.
Spojení trupu se spodním kelímkem. Spodní kelímek k "trupu" připevníme také ve 3 až 4 místech (u kluků stačí ve 3 místech). Zatočený a zaštípnutý drátek kleštěmi zahneme pod okraj "trupu". holky se dírky propálí ve 4 místech - v "trupu" těsně nad okrajem a v "sukni" ve stejných místech ve dně kelímku u kraje dna a po bocích v místech, kde bude okraj "trupu"- záleží, kde "trup" dosedne na kelímek.
Drátky provlečeme do "trupu", vnitřní drátky do dírek ve dně kelímku a venkovní drátky provlečeme přes okraj "trupu" dovnitř "sukně". Drátky utáhneme, zatočíme, zaštípneme.

5.
Malování. Tvar očí, řasy, obočí, nos a uši můžeme namalovat lihovým černým fixem. Duhovky, ústa a vlasy barvami. Oblečení - dle fantazie.
Potištěné kelímky nejprve natřít bílou matnou barvou. Po zaschnutí barvy malujeme barevně. Po zaschnutí všech barev celou postavičku přelakujeme bezbarvým lakem ve spreji (použila jsem lesklý).

S pozdravem
Yaroslava 16.08.2018

© Wahlgrenis 16.08.2018

© 2004-2024 Wahlgrenis Zveřejněné materiály jsou chráněny autorským zákonem. Kopírování a šíření jakékoliv části obsahu bez svolení autora je zakázáno.